Повідомлення про працівників, які не з’явилися на виклик

Яким би неприємним був обов’язок повідомити про порушників правил військового обліку, виконати його доведеться. Не виконайте – порушником станете самі. З лекції дізнаєтеся, на чому ґрунтується обов’язок повідомити працівників, які не прибули за викликом, і як це зробити

У першій лекції цього курсу ми говорили про те, що органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкування та форми власності зобов’язані не тільки сповістити працівників про їхній виклик, а й забезпечити своєчасне прибуття призовників, військовозобов’язаних та резервістів до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК), Центрального управління чи регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки.

То чому за такого обов’язку взагалі можлива ситуація, коли працівники «не доходять» до ТЦК? Відповідь проста: роботодавець не наділений функціями Національної поліції і не тільки не може, а й не має права примусово доставити працівника до ТЦК. Також роботодавець не повинен створювати працівникові особливі умови, скажімо, виділити для прибуття в ТЦК автотранспорт підприємства, таким чином забезпечувати явку.

З’явитися на виклик ТЦК – обов’язок кожного призовника, військовозобов’язаного та резервиста. Неявка за викликом – порушення правил військового обліку (пп. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1; – Порядок).

Про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, роботодавець зобов’язаний інформувати ТЦК, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки (п. 34 Порядку). Якщо не повідомити про порушників правил військового обліку, відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію ( ст. 210-1 КоАП ) загрожуватиме керівнику підприємства або відповідальному за ведення військового обліку. І штрафів, якщо працівники нерідко не з’являються на виклик, а роботодавець не повідомляє про них ТЦК, можна «зібрати» чимало за короткий проміжок часу. Той факт, що ТЦК знає, кого викликав і хто не з’явився на виклик, на кваліфікацію порушення не вплине.

Тому якою б неприємною була подібна ситуація, повідомте ТЦК про працівників, які не з’явилися за викликом. Форма повідомлення не нормована, тому можете повідомити ТЦК листом за зразком від експертів.

Догори