Особливості прийняття на роботу

Військовий облік для більшості жінок в Україні є добровільним. Виняток – жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту.

Жінки, які перебувають на військовому обліку до 05.01.2023, надають роботодавцю при працевлаштуванні тимчасове посвідчення чи військовий квиток. Щодо інших жінок, враховуйте таке.

26 жовтня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» про взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних» від 07.10.2022 № 2664-ІХ.

З цієї дати жінки, які здобули медичну чи фармацевтичну спеціальність у закладах професійної чи професійно-технічної, професійної вищої чи вищої освіти, стають на військовий облік обов’язковим.

Умови:

  • жінка не досягла 60 років – граничного віку перебування в запасі (п. 4 ст. 28 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» 25.03.1992 № 2232-XII);
  • військово-лікарська комісія (ВЛК) визнала жінку придатною до військової служби за станом здоров’я. Про придатність свідчить постанова ВЛК з висновками «придатна до військової служби» або «непридатна до військової служби у мирний час, обмежено придатна у військовий час».

Питання, як приймати жінок з медичною та фармацевтичною освітою та яким чином поставити на облік цю категорію робітниць, залишалося відкритим до набуття чинності Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ № 30.12.2022 – Порядок). Порядок визначив, що жінок з медичною та фармацевтичною освітою, які на 5 січня 2023 року не перебували на військовому обліку, можна приймати як невійськовообов’язкові до кінця 2026 року. Але керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (далі — підприємство) зобов’язані повідомити відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про жінок з медичною та фармацевтичною освітою, які працюють на підприємстві (п. 51 Порядку).

Враховуйте також, що жінка могла стати на військовий облік добровільно, якщо має спеціальність та/або професію, споріднену з відповідним військово-обліковим фахом, визначеним у переліку, затвердженому Міноборони.

Під час війни багато жінок захищають Україну та не всі вони медики. Збройні Сили України потребували й жінок з іншими військово-обліковими спеціальностями, ніж медичні. Після звільнення зі служби такі жінки є військовозобов’язаними і повинні перебувати на військовому обліку.

Як же дізнатися під час працевлаштування, що жінка має медичну чи фармацевтичну освіту чи стала на військовий облік добровільно?

Якщо посада, на яку претендує жінка, потребує медичної чи фармацевтичної освіти, все очевидно. А як вчинити, якщо робота не потребує таких знань і роботодавець не має права вимагати інформацію? Як дізнатися, що жінка стала на військовий облік добровільно та має надати при прийнятті на роботу військово-обліковий документ?

Щоб убезпечити себе від штрафів, коли приймаєте на роботу мало запитати, чи жінка має медичну або фармацевтичну освіту і чи не стала на облік добровільно. Складіть одне повідомлення, в якому пропишіть, що жінки які:

  • які отримали медичну або фармацевтичну освіту повинні повідомити про освіту для виконання роботодавцем вимог, визначених пунктом 51 Порядку;
  • стали на облік добровільно, мають надати під час прийняття на роботу військово-обліковий документ.

Зробіть наприкінці позначку про ознайомлення: медичної, фармацевтичної освіти немає, на військовому обліку не перебуває. Якщо кандидат на посаду поставив підпис — за достовірність інформації відповідатиме він особисто. Якщо відмовилася – заактируйте.

Інший варіант – таку відмітку жінка може подати на заяві про прийняття на роботу.

Вже зараз радимо у правилах внутрішнього трудового розпорядку передбачити обов’язок співробітниць повідомляти роботодавця про здобуття медичної чи фармацевтичної освіти або про взяття на військовий облік під час роботи на підприємстві, щоб відповідальний за ведення військового обліку мав цю інформацію та можливість виконувати заходи щодо військового обліку.

 

Догори